سیستم مدیریت محتوا

تعریف سیستم مدیریت محتوا: CMS=Content Management System به نرم افزارهایی گفته می شود که نظام قابل مدیریتی را در ثبت، به روزرسانی و بازیابی محتوا فراهم می آورند. درواقع سیستم مدیریت محتوا نرم افزاری است که روی سرور نصب می شود و به ما این امکان را می دهد که سایتی پویا داشته باشیم و بخش های مختلف آن را به دلخواه تغییر داده و مدیریت کنیم. به طور کلی سایت ها به دو دسته داینامیک (پویا) و ایستا (استاتیک) تقسیم می شوند .
 سایت های ایستا (استاتیک): به سایت هایی گفته میشود که دارای متن و تصاویر ثابت هستند که در هنگام طراحی، مشخص و ایجاد میشوند و تغییر و ویرایش آنها تنها توسط طراح وب سایت و با ویرایش صفحات سایت انجام پذیر است. دراین سایت ها پایگاه داده وجود ندارد ومناسب کاربرانی است که به مدت طولانی قصد تغییر در محتوای سایت خود را ندارند.
سایت های پویا (داینامیک): محتوای وب سایت های پویا متغیر و کاملا قابل مدیریت کردن است. CMS ها نرم افزارهایی جهت مدیریت محتوای داینامیک می باشند و مهمترین ویژگی آنها داشتن پایگاه داده  (Database) است. در این نوع از محتوا، طراح سایت قالب و ساختار کلی سایت را طراحی کرده و آنرا در اختیار مالک قرار می دهد و مالک بدون داشتن دانش فنی و برنامه نویسی می تواند مطالب و محتوای سایت خود را به راحتی ویرایش و مدیریت نماید و به طور مداوم اطلاعات خود را بروزرسانی کند. قبل از اینکه به بقیه مطلب بپردازیم باید کاری کنیم که حتی سایت های CMS نیز با راه هایی به توان به افزایش بازدید آن منجر کنیم .
 
سامانه های مدیریت محتوا به صورت متن باز از سال 1990 پدیدار شدند. از مهم ترین آن ها میتوان به جوملا , وردپرس و دروپال اشاره کرد . البته این نرم افزار ها الزاما وابسته به وب نیستند ولی در کشور ما به دلیل گسترش این شاخه از نرم افزار های سیستم مدیریت محتوا , عبارت CMS تنها به نرم افزارهای مدیریت وب سایت اطلاق می شود. بطور کلی CMS از دو عنصر تشکیل شده است: برنامه کاربردی مدیریت محتوا   (Control management applicant) که به اختصار CMA نامیده می شود و برنامه کاربردی تحویل محتوا  (Control delivery applicant) که به اختصار CAD نامیده می شود. عنصر CMA امکان ایجاد محتوا، اعمال تغییرات و حذف بخش خاصی از محتوای وب سایت  را بدون نیاز به تخصص خاص و امکانات فنی در زمینه وب، برای طراحی وب سایت فراهم می آورد. در نتیجه میتوان گفت با استفاده از سیستم مدیریت محتوا برای ایحاد وب سایت ساده نیاز به آشنایی به زبان های برنامه نویسی نبوده و حتی نیاز به آشنایی با زبان HTML = Hyper Text Markup Language نیز نمی باشد. همانگونه که گفتیم راه افزایش بازدید کاربران ثبت آگهی رایگان است .
عنصر CDA، این اطلاعات را کامپایل نموده و از آن ها جهت آپدیت وب سایت استفاده می نماید.
 
نحوه عملکرد سیستم مدیریت محتوا را میتوان به بخش های زیر تفکیک نمود :
ایجاد محتوای وب سایت 2) انتشار مطالب 3) نمایش مطالب در سایت
1) ایجاد محتوای وب سایت : درسیستم مدیریت محتوا رابط کاربری طوری طراحی شده که کاربر بدون نیاز به داشتن دانش فنی و یا اطلاعات تخصصی بتواند خیلی راحت مطالب و محتوای خود را تولید و در دیتابیس سایت ذخیره کند. همچنین کاربر می تواند با استفاده از این سیستم به راحتی صفحات سایت خود را مدیریت کند به طور مثال کدام صفحات نمایش داده شوند و یا کدام صفحات بهم لینک داده شوند. و یا قابلیت ساده کپی کردن مطالب drag-and-drop  بدون برهم خوردن ساختار آن ها. در واقع، علت اصلی محبوبیت CMS ها، رابط کاربری ساده جهت کارکردن با آن و وارد نمودن مطالب و محتوای وب سایت و نگهداری آن ها می باشد. یکی از راه های اینکه مطالب ما در صفحه اول گوگل باشد می توانیم از رپورتاژ استفاده کنیم .
 2) انتشار مطالب : بعد از آماده کردن مطالب میتوانیم تصمیم بگیریم که محتوا چه زمانی در وب سایت منتشر شوند . CMS ها با موتورهای انتشار بسیار قوی به ما این امکان را می دهند که هنگام انتشار مطالب و محتوا ظاهر و ساختار صفحه مورد نظر را مدیریت کنیم  و با توجه به سلیقه خود طراحی کنیم . در نتیجه  فقط  باید بر روی تولید محتوا تمرکز کرده نه چگونگی انتشار آن .
 3) نمایش مطالب در سایت : سیستم مدیریت محتوا علاوه بر قابلیت هایی که ذکر شد ویژگی دیگری دارد که باعث افزایش تاثیر گذاری و بالارفتن کیفیت وب سایت ما می شود. به طور مثال این سیستم قابلیت بارگذاری سایت در انواع مرورگرهارا دارد و از آن ها پشتیبانی می کند .